Ach Gott, wie manches Herzeleid
20 marca 2011
Melody Gardot
13 maja 2011

Zmienia się otoczenie…

Przed paroma dniami na portalu biletowym UEFA, zaaplikowałem o bilety na mecz w Gdańsku 10 czerwca 2012. Mam nadzieję, że w losowaniu padnie na moją aplikację. Dzięki tej wielkiej imprezie piłkarskiej bardzo się zmienia otoczenie w Gdańsku i okolicach. A w mojej okolicy obserwuję jak buduje się Estakada Południowa. Dzisiaj 29 marca wybrałem się na objazd okolicy gdzie ona powstaje, zauważyłem też, że Maciej Naskręt – dziennikarz  portalu Trójmiasto.pl odwiedził tę budowę, a redakcja przygotowała ciekawy materiał wideo.

Dame Emma Kirkby

Emma Kirkby czuje się bardzo szczęśliwa z wielu powodów: że jeszcze w szkole poznała renesansową polifonię wokalną, że studiowała muzykę klasyczną na uniwersytecie, że śpiewała ze wspaniałym chórem Schola Cantorum z Oxfordu, oraz, co najważniejsze, że już na początku swej drogi poznała instrumenty "historyczne", znane kompozytorom renesansu i baroku – lutnię, klawesyn, instrumenty dęte i smyczkowe, których dźwięk i skala podobna do głosu ludzkiego instynktownie ją do siebie przyciągnęły.

Więcej informacji:

[expand title="Otwórz" trigpos="below" swaptitle="Zamknij"]
 • [tippy title="Dame Emma Kirkby - Nota biograficzna"]
  Emma Kirkby czuje się bardzo szczęśliwa z wielu powodów: że jeszcze w szkole poznała renesansową polifonię wokalną, że studiowała muzykę klasyczną na uniwersytecie, że śpiewała ze wspaniałym chórem Schola Cantorum z Oxfordu, oraz, co najważniejsze, że już na początku swej drogi poznała instrumenty "historyczne", znane kompozytorom renesansu i baroku – lutnię, klawesyn, instrumenty dęte i smyczkowe, których dźwięk i skala podobna do głosu ludzkiego instynktownie ją do siebie przyciągnęły.
  Rozwijając tę pasję jeszcze jako nauczycielka została wkrótce zaproszona do profesjonalnej współpracy z przecierającymi nowe szlaki grupami; te długoletnie kontakty pociągnęły za sobą współpracę z brytyjskimi i międzynarodowymi zespołami, solistami – instrumentalistami i firmami fonograficznymi, co spowodowało, że teraz głos i styl Emmy są rozpoznawane na całym świecie.
  Do wyróżnień, którymi ostatnio uhonorowano artystkę, należą: otrzymany w 2007 r. tytuł DBE (Dame Commander of the Most Excellent Order of the British Empire / Dama Komandor Najwspanialszego Orderu Imperium Brytyjskiego) oraz Queen’s Medal for Music (Medal Królowej w dziedzinie Muzyki) z 2011 r.
  Mimo zaskoczenia tymi honorami Emma Kirkby jest jednak zadowolona z uznania, które je stało się przyczyną ich przyznania – docenienia takiej formy tworzenia muzyki, które przedkłada współdziałanie, czystość i spokój nad hałaśliwość i ostentację; a przede wszystkim jest zachwycona widząc nowe pokolenie śpiewaków i instrumentalistów łączących umiejętności z dążeniami.
  [/tippy]
» Strona wykonawcy: emmakirkby.com [/expand]

Portal Trojmiasto.pl odwiedził plac budowy największej estakady w Polsce – powstającej w ciągu Południowej Obwodnicy Gdańska. Budowa bardziej sunie do przodu, niż pnie się w górę.

Płytę żelbetową ustawiają tzw. popychacze.Budowa największej estakady w Polsce (o długości 2,8 km), która powstanie w ciągu Południowej Obwodnicy Gdańska, sunie do przodu. Budowlańcy przez kilka miesięcy przygotowywali płytę żelbetową (przęsło) o ciężarze ok. 5 tys. ton i długości ok. 200 metrów, a teraz na podporach zaczęli ją przesuwać. Proces odbywa się tuż obok ul. Niegowskiej .
Pomagają im w tym cztery specjalne hydrauliczne popychacze. Każdy może pokonywać siłę tarcia wynoszącą ok. 190 ton (~19 tys. kN).
Płyta żelbetowa, po której w przyszłości pojadą samochody, w ciągu tygodnia przesuwana jest o 20 metrów. W sumie musi ona zostać przemieszczona na odległość pół kilometra. Ta metoda budowy to tzw. nasuwanie podłużne.
– Estakada ma być gotowa późną jesienią. Wtedy będą mogły rozpocząć się prace wykończeniowe [m.in. wylewanie nawierzchni asfaltowych – przyp. red.]- wyjaśnia Maurycy Niklas, inspektor nadzoru budowy Południowej Obwodnicy Gdańska.
Inwestorem budowy Południowej Obwodnicy Gdańska jest gdański oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, a wykonawcą przedsięwzięcia firma Bilfinger Berger Budownictwo S.A. jako lider, a partnerem jest spółka Wakoz z Luzina. Za realizację 18-kilometrowej drogi otrzymają ok. 1,133 mld zł. Łączna wartość projektu to 1,5 mld zł. To największa inwestycja na Pomorzu realizowana przy udziale środków Programu Infrastruktura i Środowisko, która będzie gotowa już w maju 2012 r.
Południowa Obwodnica Gdańska wg projektu to dwujezdniowa droga szybkiego ruchu, która będzie przedłużeniem drogi krajowej nr 7 od Koszwał w kierunku Obwodnicy Trójmiasta. Ma ona odciążyć od ruchu drogowego wiodącą przez centrum Gdańska Trasę W-Z.

Maciej Naskręt

Aby mogła powstać ta Estakada niestety moja podstawówka do której przez lata uczęszczałem musiała zostać zburzona. Poniżej materiał nakręcony w 2009 roku przez ekipę Orunia.TV obrazujący ostatnie chwile jeszcze stojącej szkoły, i wygląd okolicy z tamtego okresu.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=-QxLKYEX5sc[/youtube]

[imagebrowser id=8]

Udostępnij to:

Dodaj komentarz